Alumnus Primus

School of Environmental Sciences

Bachelor’s Study Programme Environment (First Level)
2018 – Tanja Batkovič
2016 – Sandra Dukić
2015 – Tjaša Kolar
2014 – Nina Nemec, Neža Orel
2012 – Maja Cerar
2011 – Anja Soklič

Bachelor’s Study Programme Environment
2011 – Simona Jerenec
2010 – Kristina Obu
2009 – Lilijana Piščenc
2008 – Marko Kete
2007 – Katjuša Reja Mozetič

Master’s Study Programme Environment (Second Level)
2013 – Rok Vidic

School of Engineering and Management

Bachelor’s Study Programme Engineering and Management (First Level)
2021
– Nejra Ajanović
2020 – Lucija Rutar
2018 – Eva Battistel
2018 – Peter Ferfoglia
2017 – Gašper Čefarin
2015 – Gašper Puš
2014 – Tanja Abram, Sara Vodopivec
2012 – Lea Manfreda
2011 – Jana Gregorič
2010 – Lucija Vidrih

Bachelor’s Study Programme Industrial Engineering Management and Economics
2010 – Jelena Andrlič
2009 – Matej Štokelj
2008 – Petra Madon
2007 – Dejan Trojer Smrečnik

Master’s Study Programme Engineering and Management (Second Level)
2020 – Peter Ferfoglia
2016 – Mariam Parekhelashvili
2014 – Tomaž Colja, Lea Manfreda
2013 – Joško Zamar
2011 – Robert Čebron, Tadej Kodelja
2010 – Marko Ostojić
2008 – Bojan Korečič, Drago Papler

School of Humanities

Bachelor’s Study Programme Slovene Studies (First Level)
2016 – Lara Brankovič
2015 – Manca Mušič
2013 – Tina Šuligoj
2012 – Laura Brataševec
2010 – Manca Erzetič

Bachelor’s Study Programme Slovene Studies
2012 – Urša Erjavec
2010 – Ines Vidmar
2009 – Urša Papler

Bachelor’s Study Programme Cultural History (First Level)
2021
– Urban Makorič
2017 – Manca Koren
2013 – Jure Gregorčič
2011 – Nikola Babić, Hedeja Mikuž

Master’s Study Programme Slovene Studies (Second Level)
2014 – Daniela Stekar
2012 – Megi Rožič
2010 – Mateja Košir
2009 – Kristina Ivšič

Master’s Study Programme Migration and Intercultural Relations (Second Level)
2008 – Mojca Vah

School for Viticulture and Enology

Bachelor’s Study Programme Viticulture and Enology (First Level)
2014 – Tereza Jakin
2013 – Sašo Gabršček
2012 – Valter Bembič, Manca Gabrijelčič
2010 – Borut Trbižan
2009 – Nika Gregorič

School of Science

Bachelor’s Study Programme Physics and Astrophysics (First Level)
2021 – Matevž Rupnik
2020 – Matej Stanič

Bachelor’s Study Programme Engineering Physics (First Level)
2011 – Gašper Kukec Mezek
2010 – Jurij Urbančič

Bachelor’s Study Programme Physics (First Level)
2016 – Gregor Mrak
2014 – Miha Gunde
2013 – Aleš Bogovič
2012 – Blaž Winkler

Master’s Study Programme Physics (Second Level)
2016 – Hovhannes Demirtshyan
2015 – Matija Stupar
2014 – Gašper Kukec Mezek, Blaž Winkler
2012 – Jurij Urbančič

School of Arts

Bachelor’s Study Programme Digital Arts and Practices (First Level)
2021
– Pietro Cromaz, Parisa Zaeri
2019 – Josipa Škrapić
2018 – Taja Košir Popovič
2016 – Ester Ivakič
2015 – Roberta Battiston
2013 – Anja Perše
2012 – Alenka Černe
2010 – Polona Zupan, Urška Djukić

Master’s Study Programme Media Arts and Practices (Second Level)
2014 – Urška Djukić