Magistrski študijski program Načrtovanje in vodenje odprtega izobraževanja

Spremembe študijskega programa

  • 160. seja Senata PTF dne 25.10.2023: Sprememba nosilca: izbirnega predmeta Izobraževalne igre - stari nosilec: pridr. prof. dr. Maja Pivec, novi nosilec: pridr. prof. dr. Chrissi Nerantzi (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 15.11.2023, datum obvestila na NAKVIS: 14.12.2023).

  • 159. seja Senata PTF dne 6.9.2023: Sprememba učnega načrta izbirnega predmeta Izdelava izobraževalnih materialov in sprememba nosilcev: obveznega predmeta Osnove odprtega izobraževanja - stari nosilec: prof. dr. Tanja Urbančič, novi nosilec: pridr. prof. dr. Robert Schuwer, obveznega predmeta Učinkovite didaktične metode v odprtem izobraževanju - stari nosilec: pridr. prof. dr. Veronika Dolar, novi nosilec: pridr. prof. dr. Olivier Jacobus Alwyn Kruger, obveznega predmeta Individualni projekt - stari nosilec: prof. dr. Tanja Urbančič, novi nosilec: pridr. prof. dr. Suzana Loshkovska, izbirnega predmeta Izdelava izobraževalnih materialov - stari nosilec: pridr. prof. dr. Veronika Dolar, novi nosilec: pridr. prof. dr. Chrissi Nerantzi (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 20.9.2023, datum obvestila na NAKVIS: 17.10.2023).

  • 153. seja Senata PTF dne 26.10.2022: Sprememba nosilca obveznega predmeta drugega letnika, Praktikum voditeljskih veščin za vključujočo družbo znanja: stari nosilec: prof. dr. Valerij Dermol, novi nosilec: pridr. prof. dr. Dominic Orr in sprememba nosilca izbirnega predmeta Odprto izobraževanje v podjetjih: stari nosilec: prof. dr. Valerij Dermol, novi nosilec: pridr. prof. dr. Veronika Dolar. Do sprememba je prišlo na prošnjo dosedanjega nosilca, ki je zaradi zdravstvenih razmer prenehal s poučevanjem. Nova nosilca se s spremembo strinjata (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 23.11.2022, datum obvestila na NAKVIS: 19.12.2022).

  • 153. seja Senata PTF dne 26.10.2022: Skladno s 3. in 8. členom Zakona o strokovnih, znanstvenih in umetniških naslovih (ZSZYB) se spremenijo strokovni nazivi za diplomante:

Star naziv: magister odprtega izobraževanja / magistrica odprtega izobraževanja

Star okrajšan naziv: mag. odp. izobr.

Nov naziv: magister inženir odprtega izobraževanja/magistrica inženirka odprtega izobraževanja

Nov okrajšan naziv: mag. inž. odp. izobr.

(datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 23.11.2022, datum obvestila na NAKVIS: 19.12.2022)

  • 152. seja Senata PTF dne 31.8.2022: Sprememba izvajanja študijskega programa:

- Spremeni se razporeditev predmetov po semestrih: (1) v prvem letniku se predmet Tehnologije za odprto izobraževanje prestavi iz drugega v prvi semester, predmet Načrtovanje odprtega izobraževanja pa iz prvega v drugi semester; (2) v drugem letniku se predmet Politike odprtega izobraževanja prestavi iz prvega v drugi semester, predmet Pravni vidiki odprtega izobraževanja pa iz drugega v prvi semester.

- Akreditiran kombiniran model izvajanja, ki predvideva 10 tednov izvajanja študijskega procesa na lokaciji univerze, 20 tednov pa na daljavo, se dopolni tako, da se 10 tednov izvajanja na lokaciji lahko zagotovi v hibridnem načinu. To pomeni, da se za vse, ki na lokacijo iz utemeljenih razlogov v določenem časovnem intervalu ne morejo priti, omogoči aktivna vključitev v vsa predavanja in druge študijske aktivnosti na daljavo. Pri tem je z že vzpostavljeno infrastrukturo in metodami, uporabljenimi za online del programa, poskrbljeno tako za tehnično kot za pedagoško ustreznost, ki zagotavlja enakovredno obravnavano in pogoje za obe skupini študentov (prisotne na lokaciji in tiste na daljavo) ter zagotovitev vseh ciljev in standardov, predvidenih z akreditacijo.

- Vsi izpiti in druga preverjanja znanja se za vse študente izvajajo na daljavo.

- Zgoraj navedene spremembe se smiselno vnese v učne načrte vseh predmetov.

Zgornje spremembe predlagamo kot trajne, s pričetkom veljavnosti od 1. oktobra 2022 naprej.

Zaradi specifične situacije v študijskem letu 2022/23 dodatno k temu predlagamo še sklep, ki velja samo za omenjeno študijsko leto:

- Prvi termin za predavanja na lokaciji univerze (prvi trije tedni prvega semestra) se v študijskem letu 2022/23 izvede v celoti na daljavo.

Obrazložitev:

- Osnovni razlog za predlagane spremembe je racionalizacija izvajanja programa, saj

glede na strukturo študentov prisotnost vseh v štirih časovnih intervalih na lokaciji univerze za marsikoga predstavlja preveliko oviro tako zaradi poklicnih obveznosti kot zaradi stroškov.

- Izvajalci programa Načrtovanje in vodenje odprtega izobraževanja so eksperti na področju odprtega učenja, e-učenja, pedagogike, tehnološke podpore izobraževanju in drugih relevantnih področjih, ne gre torej za ekipo "priučenih" izvajalcev na daljavo, ki bi se s tem prvič spopadli med epidemijo COVID-19, pač pa za strokovnjake, ki imajo vse kompetence za izvajanje v hibridnem načinu. Ne glede na to bomo z redno izmenjavo izkušenj ter po potrebi z dodatnimi usposabljanji poskrbeli, da bo izvedba na primerni kakovostni ravni.

- V že akreditirani verziji študijskega programa Načrtovanje in vodenje odprtega izobraževanja večinski del (20 od 30 tednov) že po sami potrjeni zasnovi poteka na daljavo. Za to imamo vso potrebno infrastrukturo in uporabljamo pedagoške pristope, primerne za poučevanje na daljavo. Sam hibridni način smo v času COVID-19 na univerzi zelo temeljito preizkusili v okviru različnih študijskih programov. Za to smo res dobro opremili predavalnice in vpeljali v sistemsko uporabo e-platformo MiTeam, ki so jo razvijalci posebej prilagodili za naše potrebe, oboje pa smo v živo predstavili tudi ob obisku evalvacijske komisije in predstavnikov NAKVIS na lokaciji UNG v Vipavi dne 21.10.2021 ob posopku reakreditacije UNG) in je bilo v odločbi izrecno navedeno, da je hibridno poučevanje med pomembnimi prednostmi ustanove (str. 13 Odločbe o podaljšanju akreditacije UNG, prejete 12.7.2022).

- Omenjena infrastruktura je primerna in bila temeljito preizkušena tudi za izpite in druge oblike preverjanja znanja na daljavo.

- V sodelovanju z UNESCO-m in eksperti z vsega sveta smo razvili mednarodno relevanten program. Poleg študentov iz Slovenije na tem programu študirajo tudi študenti iz Tanzanije, Namibije, Gane, Egipta, Mavricija (lani smo iz ZDA pridobili sponzorska sredstva za kritje šolnine za študente z globalnega juga), letos pa pričakujemo med drugim tudi nove študente iz Ugande, Libanona, Bahrajna, Srbije, Severne Makedonije, Ukrajine. V veliki meri gre za osebe z večletnimi izkušnjami v izobraževanju, tudi z vodstvenimi funkcijami z izobraževanju, nekateri imajo že opravljene druge magistrske programe ali celo doktorate. Vpisujejo se z jasno in močno motivacijo, zato menimo, da bo večina tudi v hibridnem načinu z enako zavzetostjo sodelovala in napredovala v programu, medtem ko bi vztrajanje pri obvezni prisotnosti na lokaciji univerze za marsikoga pomenilo, da se v študij ne bi mogel vključiti.

(datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 14.9.2022, datum obvestila na NAKVIS: 7.10.2022)

  • 152. seja Senata PTF dne 31.8.2022: Sprememba pogojev za napredovanje.

Doslej veljavni pogoji: Pogoj za vpis v 2. letnik je zbranih najmanj 48 ECTS iz prvega letnika, pri čemer mora imeti študent obvezno opravljene predmete Osnove odprtega izobraževanja, Strategije odprtega izobraževanja, Tehnologije odprtega izobraževanja in ustrezno število ostalih predmetov do skupno min. 48 ECTS.

Novo sprejeti pogoji: Pogoj za vpis v 2. letnik je zbranih najmanj 48 ECTS iz prvega letnika.

Obrazložitev: po pogovoru z izvajalci omenjenih predmetov in predmetov drugega letnika smo ugotovili, da študenti z zbranimi 48 ECTS iz prvega letnika pridobijo dovolj kompetenc za vključitev vštudij v 2. letniku in so dodatni pogoji po nepotrebnem omejujoči iz naslednjih razlogov:

- Če študent ne osvoji kompetenc predmeta Osnove odprtega izobraževanja, zaradi. njegove vertikalne povezanosti z drugimi predmeti prvega letnika praktično ne more doseči pogoja 48 ECTS in se ta manjko ne odrazi šele pri predmetih drugega letnika.

- Pri ostalih dveh predmetih, ki sta trenutno navedena kot pogoj za vpis v drugi letnik, pa lahko upoštevanje vertikalne povezanosti med predmeti lahko poskrbimo s semestrsko razporeditvijo. Za študente je npr. smiselno, da najprej opravijo Strategije odprtega izobraževanja in šele potem Politike odprtega izobraževanja. Če je prvi predmet uvrščen v prvi semester, drugi pa v drugega, ju lahko študent v primernem vrstnem redu opravi tudi znotraj enega študijskega leta.

- Za študente, ki se vpišejo po prehodih, pogoj priznanih obveznih predmetov ni vključen, pomembno je le število točk. Imeli smo konkretne primere takih študentov, ki so enega od v pogoju omenjenih predmetov morali opravljati v drugem letniku, ker jim na podlagi predhodnega programa ni bil priznan. V praksi nismo opazili zaradi tega nobenega konkretnega problema, zaradi katerega bi bilo potrebno zahtevati strožje pogoje.

(datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 14.9.2022, datum obvestila na NAKVIS: 7.10.2022)

  • 152. seja Senata PTF dne 31.8.2022: Sprememba nosilca obveznega predmeta drugega letnika, Napredne tehnologije za odprto izobraževanje. Stari nosilec: pridr. prof. dr. John Shawe-Taylor, novi nosilec: pridr. prof. dr. Wayne Holmes. Do sprememba je prišlo zaradi preobremenjenosti oz. drugih zadolžitev starega noslica. Novi nosilec se z imenovanjem strinja. (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 14.9.2022, datum obvestila na NAKVIS: 7.10.2022)

  • 148. seja Senata PTF dne 16.2.2022: Sprememba nosilca obveznega predmeta drugega letnika, Politike odprtega izobraževanja. Stari nosilec: prof. dr. Cene Bavec, novi nosilec: pridr. prof. dr. Dominic Orr. Do sprememba je prišlo ker dosedanji nosilec iz zdravstvenih razlogov ne more nadaljevati nosilstva. Novi nosilec se z imenovanjem strinja. (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 9.3.2022 , datum obvestila na NAKVIS: 11.3.2022)

  • 146. seja Senata PTF dne 27.10.2021: Sprememba nosilca obveznega predmeta prvega letnika, Načrtovanje odprtega izobraževanja. Stari nosilec: doc. dr. Tanja Arh, novi nosilec: pridr. prof. dr. Jako Olivier. Do sprememba je prišlo zaradi prezasednosti stare nosilke, ki je prosila za zamenjavo. Novi nosilec se s predogom strinja. (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 17.11.2021 , datum obvestila na NAKVIS: 19.11.2021)

  • 146. seja Senata PTF dne 27.10.2021: Vsa predavanja in izpiti študijskega programa v prvem semestru študijskega leta 2021/22 se izvajajo v celoti na daljavo. Zaradi epidemioloških razmer in structure študentov, ki so v veliki večini iz oddaljenih držav z izjemno nizko precepljenostjo proti COVID-19, situacija še vedno ne omogoča prehoda na kombiniran način izvajanja študijskega programa, kakor je bil akreditiran. (datum potrditve sklepa na Senatu UNG: 17.11.2021 , datum obvestila na NAKVIS: 19.11.2021)