Objava raziskovalnih podatkov

Zakonodaja na področju odprte znanosti zahteva, da mora biti v okviru raziskav, sofinanciranih z javnimi viri najmanj v višini 50 %, zagotovljen odprt dostop tudi do raziskovalnih podatkov, raziskovalne programske opreme, raziskovalnih metod ... V izbranem repozitoriju je potrebno objaviti vse tiste rezultate raziskav, ki so neobhodno potrebni za ponovitev raziskave v skladu z načelom “odprti, kolikor je mogoče, zaprti, kolikor je nujno”.

Svetuje se, da se raziskovalne podatke, če je mogoče, objavi v področnih repozitorijih (CLARIN.SI, SIstory, Inspire-HEP ...). Če ni ustreznega področnega repozitorija, v institucionalnem (RUNG, Nacionalni portal odprte znanosti ...). Če raziskovalna organizacija nima repozitorija, se raziskovalne podatke lahko objavi tudi v splošnih repozitorijih (Zenodo ...).

Če se raziskovalne podatke objavi v področnih repozitorijih, je potrebno v institucionalni repozitorij RUNG vnesti metapodatke, internetno povezavo do mesta objave podatkov in podatke o projektih.

Da bi zagotovili kakovostne raziskovalne podatke, je potrebno pripraviti načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki (NRRP). V tem dokumentu se predvidi ravnanje z raziskovalnimi podatki v celotnem raziskovalnem procesu in tudi potem, ko je raziskava končana.

CTK je pripravil predloge načrtov ravnanja z raziskovalnimi podatki in izbor spletnih orodji za izdelavo načrtov ravnanja z raziskovalnimi podatki ter prevod navodil za pripravo NRRP združenja Science Europe (https://scienceeurope.org/our-priorities/research-data/research-data-management/).

Z raziskovalnimi podatki je potrebno ravnati v skladu z načeli FAIR (več Iniciativa GO FAIR):

  • Findable (najdljivost) - naslov, opis, avtorji, revija, letnik, številka, stran ...
  • Accessible (dostopnost) - PID
  • Interoperable (interoperabilnost) - metapodatki
  • Reusable (vnovična uporaba) – CC licenca

Koristne povezave:

DiRROS Data